Pan Kačaba zasahuje

15.05.2013

Autor : Edita Karlovská / Miroslav Herejk  


Haló, kdo tam?

Autorská hra napsaná Editou Karlovskou a Miroslavem Herejkem, si od premiéry v únoru 2013 našla mnoho příznivců v Plzni i dalších městech, kde bylo představení "Pan Kačaba zasahuje" uvedeno a získalo za více jak dva roky více než dvě desítky repríz.

Účastnili jsme se s představením přehlídky v Horšovském Týně v minulém roce, kde byl autorský a režijní debut Edity Karlovské a Miroslava Herejka relativně dobře hodnocen porotou. O co v představení jde? Jarda má manželku. Jarda má milenku. Jarda má problém. Situační autorská retro komedie o tom, co se může během pátečního odpoledne odehrát v obyčejném bytě, aneb jak to dopadá, když (ne)odjedete na chatu. Částečně může styl představení "Pan Kačaba zasahuje" připomínat úspěšné komedie Antonína Procházky nebo komediální Feydeovo frašky.


Postavy a obsazení :

Jaroslav : Miroslav Herejk

Zlata : Edita Karlovská

Kamila : Bára Formanová

Helena : Božena Englerová

Bohouš : Roman Potěšil

Pan Kačaba : Marek Velebný.

Zamilovaným by se mělo pomáhat

Děj se rozvíjí od rozhovoru dvou švagrových, ctnostné Zlaty (Edita Jarošíková) a sestry jejího pracovně vytíženého manžela Jaroslava (Miroslav Herejk), stydlivé Kamily (Barbora Formanová), která když zjistí, že Jarda musí odjet na služební cestu a Zlata se asi odebere na chatu, nadhodí možnost zapůjčit byt nešťastné kolegyni z práce Heleně (Božena Englerová), jež má na milence smůlu, ten současný je ženatý, a zamilovaným by se mělo pomáhat. Situace se brzy díky nečekaným návratům aktérů pro zapomenuté klíče či peněženku natolik zauzlí, že Jaroslav musí požádat svého obětavého kamaráda Bohouše (Roman Potěšil), aby neprodleně přispěchal vydávat se za milence jeho milenky.  

Manželství je posvátný svazek, a je hanebné ho znesvětit a pošlapat slib, kterým si své ženě slíbil věrnost. 

Míjení se o vlas při příchodech a odchodech různými dveřmi poněkud komplikuje roztomilý soused a nadšený řemeslník pan Kačaba (Marek Velebný). Postupně zjišťujeme, že téměř všechny postavy hry jsou vzájemně v přátelském, příbuzenském či milostném poměru, případně ve vícero takovýchto vztazích současně. Jak už to v podobných komediích bývá, všechno nakonec dobře dopadne, jen na spravedlivé manželce, která se vydala na válečnou stezku, ulpí už navždy stín. 


Recenze Vladimír Gardavský - Plzeň 2013